מים באירועים – לא רק לבריכה

מים באירועים – לא רק לבריכה

אנו מפיקים לא מעט אירועי בריכה ואירועים הכוללים שלל אטרקציות מים, שמתקיימים, כמובן, בימי הקיץ החמים.

אז אמנם האביב עוד לא הגיע והקיץ אפילו רחוק יותר, אך גם בחודשי ה"חורף" האחרונים רבים מדברים על כך שהכנרת מתייבשת, וישנן אפילו שמועות על משבר מים כלל עולמי.

לפיכך, החלטנו לכתוב את המדריך המלא לשימוש נכון ויעיל במים במהלך אירועים.

אם חשבתם שזה מתחיל דווקא מהמגלשות והבריכה, המשיכו לקרוא כי אנחנו הולכים להפתיע אתכם….

מים, אטרקציות ואירועים

בלונים על המים

חשבתם פעם איפה ולאלו מטרות בעצם משתמשים במים במהלך אירועים שונים?

אמנם אטרקציות מים ובריכות שכשוך ורחצה הם אולי האסוציאציה הראשונה שעולה בראש כשחושבים על מים ואירועים, אבל זה ממש לא מסתכם בזה.

לעתים צרכים בסיסיים הרבה יותר, כמו הדחה תמימה של הניאגרה באסלה, שחוזרת על עצמה, כמובן, בכל פעם בה אחד המוזמנים באירוע מבקר בשירותים, יכולה לצרוך יותר מים מבריכה.

לפניכם חלק מהאטרקציות כמו גם סוגי ציוד נוספים שקשורים במים והנם פופולאריים ברבים מהאירועים שמתקיימים במרחב החיצוני והפתוח בימות הקיץ:

ברזיות שוקת

ברזיות השוקת משמשות באירועי שטח שונים למגוון רחב של מטרות, לרבות שטיפת ידיים ופנים, שתייה, הדחת כלים, ולמעשה לכל פעילות המחייבת אספקת מים שוטפת.

במרבית המקרים, ברזיית שוקת סטנדרטית שאיננה מחוברת לתשתיות במקום אלא פועלת באופן עצמאי, תחייב שימוש בעוקב מים ובו לפחות 1000 ליטרים של מי שתייה.

מובן שהיקף צריכת המים בברזייה מושפע, מטבע הדברים, מכמות המוזמנים באירוע כמו גם מהפעילויות עבורן ישמש המתקן.

בריכות

בריכות שחייה ניידות המתאימות לאירועים, מהסוג המתקפל שמולבש על עמודים, מכילות לרוב מים בכמות שנעה בין 1500 ל- 25,000 ליטרים, בהתאם לגודל הבריכה.

מגלשות מים

מגלשות מים מהוות אטרקציה יוצאת מגדר הרגיל, שמרתקת אליה לרוב ילדים בכל הגילאים, אשר צוהלים ולא יודעים את נפשם מרוב אושר.

לצד זאת, חלק מדגמי מגלשות אלו מהוות 'צרכן כבד' של מים, שזורמים להם באופן רציף לאורך כל האירוע, תוך שנעשה שימוש בחיבור לנקודת מים קרובה, וללא מחזור כלשהו.

לפיכך, קיימת חשיבות לבחירה בדגם מגלשה שחסכוני מבחינת צריכת המים שלו.

מערפלי מים

מערפלי מים משתמשים בשילוב של אוורור עם התזת רסיסי מים היוצרים ערפל מרענן, אשר מוריד את הטמפרטורה במרחב האירוע.

מערפל מים טיפוסי מגיע עם מכל שנפחו נע בין 40 ל- 100 ליטרים של מים, אשר עשוי להספיק למשך האירוע כולו (אלא אם הוא ארוך במיוחד, אז מתעורר צורך במילוי מחדש).

שירותים ניידים

בכל אירוע שמתקיים בשטח או במרחב חיצוני, צריך לספק למוזמנים שירותים ניידים בהם יוכלו להתפנות באופן מכובד, היגייני וראוי.

צריכת המים בשירותים מתחלקת בין הניאגרה, או ההדחה, לבין השימוש בכיורים לרחצת הידיים והתרעננות.

כמויות המים בהם נעשה שימוש משתנות לפי סוג השירותים, אופן ההדחה וכמות המוזמנים באירוע.

מקלחות ניידות

אירועי שטח רבים משתדרגים פלאים כאשר מאפשרים למשתתפים ליהנות ממקלחת מפנקת בפרטיות מלאה עם מים חמימים ונפלאים, לאחר הרחצה בבריכה או הגלישה במגלשת המים, למשל.

כמות המים הנצרכת בעת השימוש במקלחות ניידות, תלויה הן בדגם המדובר, הן בקיומם של חסכמים על גבי הברזים ונקודות המים, והן במספר המשתתפים שעושים בהן שימוש.

צריכת מים במהלך אירוע בשירותים ניידים

זרימת מים

לצד האטרקציות הרטובות (בין אם במתקני מים או במתנפחים לבריכה עסקינן), מלהיבות ככל שתהיינה, חשוב לזכור כי עיקר צריכת המים באירועי שטח מתרחשת בכלל לטובת צרכים בסיסיים בהרבה – השירותים הניידים, עליהם, מן הסתם, אי אפשר לוותר.

על מנת להעריך ולהבין פן מרכזי זה של צריכת המים במהלך אירוע, שוחחנו עם מנכ"ל חברת GoRest, המשווקת מבני שירותים ומקלחות ניידים מפוארים, מר יוסי אררה.

יוסי מסביר לנו בחיוך אדיב כי צריכת המים בשירותים במהלך אירוע, מחושבת על פי כמות להדחה, אותה מכפילים במספר המוזמנים, כשכל אחד מהם מבקר בשירותים בממוצע כשלוש פעמים במספר שעות.

טכניקת שאיבת הוואקום לעומת הדחה רגילה

בעודנו תוהים איך בעצם מחשבים כמה מים צורכים בשירותים ניידים במהלך אירוע, יוסי מסביר לנו שבעוד שהדחה המתבצעת באסלה ביתית רגילה, מבזבזת בבת אחת שישה ליטרים של מים, הרי שבשירותים הניידים של חברת גו-רסט, מודחת האסלה באמצעות חצי ליטר מים בלבד, הודות לטכניקת שאיבת הוואקום.

מה זאת אומרת שאיבת וואקום, אנחנו שואלים.

כשמר אררה מסביר שמדובר בטכניקה מתקדמת הנמצאת בשימוש במטוסים וברכבות, כל אחד מאתנו נזכר בחוויית הביקור בשירותים בעת טיסה, וכולנו מבינים מיד למה הכוונה.

וכמה זה באמת חוסך, אנחנו שואלים בספקנות מסוימת, אז יוסי נותן לנו דוגמא של אירוע ממוצע, עם כחמש מאות מוזמנים, שמאפשר לחסוך לא פחות מ-8250 ליטרים של מים באמצעות מנגנון שאיבת הוואקום יחסית להדחה רגילה!

ההבדל בין צריכת מים לשימוש במים

למרות שמדובר שני מושגים שנשמעים דומה, מסתבר שהמשמעויות של צריכת מים ושימוש במים שונות, וההבדל ביניהן חשוב לצורך חיסכון במי השתייה של כולנו.

בעוד שצריכת מים מתייחסת לכמות המים שמגיעה, הלכה למעשה, למערכת הביוב, הרי שמושג השימוש במים, בייחוד באטרקציות רטובות לאירועים, נוגע לגוף המים המנוצל לטובת הפעלת המתקנים האמורים.

לדוגמא, אם מדברים על בריכת שחייה, השימוש במים הנו כמות המים שמשתמשים בה למילוי הראשוני של הבריכה, על פי נפחה, ואשר ממשיכה ומשרתת את המוזמנים למשך האירוע כולו.

לעומת זאת, צריכת המים נוגעת לכמות המים שמותזים החוצה, והולכים לאיבוד, או להיקפי המים שמשתמשים בהם במידה ומתעורר צורך למלא מחדש את הבריכה באותו האירוע (לדוגמא כתוצאה מכך שהמים נעכרים).

על מנת למקסם את החיסכון במים באטרקציות הרטובות השונות, ישנה חשיבות רבה להיבטים כמו סינון וניקוי אפקטיבי של המים (אשר מייתר את הצורך הבזבזני להחליפם לעתים מזומנות), ולאופני האיסוף והשימוש החוזר במים.

טיפים לחיסכון במים במהלך אירועי שטח

פרח תכלת עם טיפות מים

אירועי שטח בכלל ובימות הקיץ הנפלאים בפרט, יכולים להיות חוויה בלתי נשכחת ומשמחת במיוחד.

אבל גם כשחוגגים, חשוב לזכור לחסוך במים, שמהווים מצרך יקר-ערך במדינתנו השופעת בקרני שמש חמימות, ולעתים קצרה בגשמים.

לפניכם מספר טיפים שיכולים לסייע לכם להירתם למאמץ הלאומי ולחסוך במים, גם במהלך אירועים ושמחות:

  • התקינו חסכמים על הברזים באירוע שלכם! חסכמים ישאירו את זרימת המים קבועה ויחסכו בצריכתם מבלי שתרגישו בכך כלל!
  • במקום בריכה שכרו אטרקציית מים חסכונית יותר כמו מגלשת מים: בריכת רחצה מוגבלת תמיד במספר האנשים שנכנסים לתוכה ומבזבזת כמויות מים עצומות.

לעומת זאת מגלשת מים מאפשרת לכל המוזמנים להשתתף וליהנות ממנה, על פי תור, וחסכונית יותר בצריכת המים.

  • בחרתם לשכור מגלשת מים לאירוע שלכם? מעולה! – הזמינו דגם חסכוני בצריכת המים. כך תשלבו הנאה מרבית עם בזבוז מים מינימאלי.
  • שוכרים מערפל מים לאירוע שלכם? העדיפו מערפל מים שחסכוני בצריכת המים שלו. כי חבל על כל טיפה…

לסיכום, עם תכנון נכון ומושכל, תוך נקיטת הפעולות המתאימות ומודעות לצורך לחסוך בכל טיפה, ננצח את משבר המים שכולם מדברים עליו, ונעשה זאת גם בשמחות ובאירועים שלנו.